تاریخچه

پرتقال تامسون ناول که حاصل جهش ژنتیکی (Mutation) پرتقال واشنگتن ناول است اولین بار در باغ شخصی به نام تامسون در سال 1891 درایالت کایفرنیا آمریکا کشف شد. پرتقال تامسون به علت زودرس بودن نسبت به واشنگتن ناول بعد ازآن سال بطورگسترده ای در سراسر آمریکا و کشورهای دیگر کشت شد. این رقم دارای میوه ایست تا حدی کوچکتر از واشنگتن ناول، مخروطی شکل،بی تخم،دارای بافتی لطیف با آب متوسط، نافی کوچک، پوستی نازک با ضخامت متوسط و شفاف تر از واشنگتن ناول می باشد. لازم به ذکر است این میوه در نهالستان میرنیا آماده ارائه می باشد.میوه از لحاظ ماندگاری روی درخت وضعیت ضعیفی داشته و به سرعت دچار کاهش کیفیت خواهد شد، ولی قدرت انبارمانی بالائی دارد. گر چه این رقم نسبت به واشنگتن ناول مقاومت کمتری به سرما و گرما دارد ولی نسبت به درختان مرکبات دیگر مقاومت خوبی در برابر تغیرات آب و هوائی ازخود نشان می دهد. زمان رسیدن این میوه اواخر پائیز یا اوایل زمستان می باشد. در ادامه به بررسی ترکیبات شیمیائی و خواص داروئی پرتقال ها پرداخته می شود.

پرتقال یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین C می‌باشد. اسانسی که از گلهای پرتقال گرفته می‌شود با نام روغن نرولی Neroli Oil معروف است این روغن دارای بوئی بسیار مطبوع بوده و خیلی گران است و در عطر سازی از آن استفاده می‌شود. از پوست پرتغال به عنوان یک افزودنی به غذا نیز استفاده می شود.ایران با تولید سالانه 2 میلیون تن پرتقال صادراتي در جایگاه نهم صادرات پرتقال قرار داشته که از تولیدات کشور هایی همچون ترکیه بیشتر بوده و به همین جهت توانسته است لقب بهترین پرتقال صادراتی منطقه را از آن خود سازد.باغداران ایرانی سالانه چیزی حدود 2 میلیون تن مرکبات تولید می کنند.

پرتقال تامسون یک میوه نسبتا بزرگ و گوشتی نسبت به سایر پرتقال های صادراتی است که یکی از اصلی ترین علل محبوبیت آن، راحتی در امر پوست کندن آن است به همین جهت عموم صادر کنندگان این نوع پرتقال را برای صادرات انتخاب می کنند.پرتقال صادراتی تامسون یکی از بهترین مدل های این میوه برای امر صادرات به شمار می رود.پرتقال صادراتی باید کاملا رسیده بوده و پاکیزه، بدون آفت و سالم باشد. همچنین هیچ اثری از ترک خوردگی، سوراخ شدگی و لهیدگی در آن نباید وجود داشته باشد. میوه پرتقال را برای چند روز می توان در دمای اطاق و دور از نور خورشید و گرما نگهداری کرد، همچنین بهتر است که میوه پرتقال را کنار میوه سیب نگهداری نکنیم.

پرتقال تامسون

فواید و خواص

پرتقال تامسون

ارزش غذایی در ۱۰۰ گرم

پرتقال تامسون