تاریخچه

لیموترش سنگی حاوی مقادیر قابل توجهی اسید سیتریک است که خاصیت تقویت کننده سیستم ایمنی ، ضد باکتریایی و ضد ویروسی آن را تشکیل می دهد . نوشیدن آب لیموترش می تواند به بهبود سلامت کلیه و قلب کمک کند و به کاهش وزن نیز کمک می کند.لیمو ها میوه ای محبوب هستند که افراد در مقادیر کمی از آن برای افزودن طعم به غذا استفاده می کنند. با این حال ،آنها را به ندرت به دلیل طعم شدیدا ترش مصرف می کنند.لیموها به کالاهای پخته شده ، سس ها ، سس سالاد ، مارینادها ، نوشیدنی ها و دسرها عطر و طعم می دهند و همچنینمنبع خوبی برای ویتامین C هستند .یک لیمو 85 گرمی می تواند بیش از 30 میلی گرم ویتامین C را تأمین کند.

نام ديگر ليموسنگي ايران، ليمو خارگي است كه برداشت اين محصول از فصل پاييز تا اواخر زمستان انجام ميشود.روغن حاصل از پوست لیمو اغلب در مواد شوینده ، صابون ها ، عطرها و سایر محصولات مراقبت از بدن استفاده می شود. پوست خشک شده لیموترش اغلب در خوراک دام استفاده می شود .از آب لیموترش علاوه بر در پخت و پز و نوشیدنی ها می توان در تمیز کردن وسایل اطراف خانه نيز استفاده کرد.لیموترش سنگي ایران معمولا به کشورهای ارمنستان گرجستان ، عراق و برخی دیگر از کشور هاي اروپايي مانند انگلستان می شود. صادرات لیمو خارگی (ليمو سنگي) همواره يكي از محصولات پرفروش شركت بازرگاني آويدان بوده و از اين لحاظ حتي می تواند کمک شایانی به بحث صادرات محصولات کشاورزی ایران نماید.
لیموترش سنگی جنوب ایران دارای بسته بندی های متفاوتی بوده که معمولا از سبد و کارتن استفاده می گردد. البته معمولا جهت صادرات اين محصول می توانیم از بسته بندی های کیسه نانو جهت افزایش ماندگاری آن استفاده نماییم.

لیمو ترش منبع ویتامین C و آنتی اکسیدان است اما فصل آن در تابستان است بنابراین در زمستان نمی توانیم از لیموترش تازه استفاده کنیم و باید این میوه را درون فریزر ذخیره سازی کنیم و یا با آب گیری آن در فصل زمستان نیز از فواید لیموترش استفاده نماییم. البته بهتر است موقع خريد ليموترش جهت نگهداري طولاني مدت ليموهاي بزرگتر و سالم تر انتخاب شود. هر چه لیمو بزرگ تر باشد ، آب بیشتری دارد و برای نگهداری مناسب است. دقت کنید که پوست لیمو صاف و شفاف، درخشان و سالم و بدون هیچ گونه لک قهوه ای باشد و همچنين پوست لیمو باید نازک باشد لیموهای دارای پوست کلفت و اسفجی کم آب هستند.

لیمو سنگی

فواید و خواص

لیمو سنگی

ارزش غذایی در 100 گرم

لیمو سنگی